Murator SC11

więcej...

III OGÓLNOPOLSKI CZEMPIONAT KONI ARABSKICH W RADOMIU

Adelita

Dużym sukcesem michałowskiej klaczy zakończył się III Ogólnopolski Czempionat Koni Arabskich, który odbył się w weekend 30.06 – 01.07 na terenie lotniska sportowego Piastów k/Radomia. Mowa tu o siwej Wildonie, córce multiczempiona ogiera Shanghai EA i klaczy Wilda po Gazal Al Shaqab. Wildona ku nieskrywanej radości swojego prezentera Piotra Dwojaka oraz publiczności jednogłośnie zdobyła tytuł Best in Show, czyli Najlepszego Konia Pokazu! W tym roku pokaz afiliowany był przez ECAHO jako pokaz narodowy kategorii C. Organizatorem imprezy był Stanisław Redestowicz, przedsiębiorca i hodowca koni arabskich. Zarówno dla medalistów jak i dla każdego konia ze zwycięskiej piątki w każdej klasie przewidziano nagrody pieniężne. Dodatkowo Najlepszy Koń Pokazu otrzymywał nagrodę w wysokości 15 tys. zł. oraz Puchar Prezydenta Miasta Radomia, który objął pokaz honorowym patronatem. Całkowita pula nagród wynosiła 94.400 zł. Na ringu rywalizowało łącznie 80 koni, z czego najliczniejszą grupę stanowiły klaczki roczne:  dwie klasy po 11 uczestniczek.

Pogoda niestety zarówno w sobotę jak i w niedzielę nie była łaskawa. Silny wiatr, deszcz i niska jak na tę porę roku temperatura dokuczały każdemu. Sobotnie zmagania z tej właśnie przyczyny nieco przeciągnęły się w czasie, ale jak wiadomo hodowla koni to „sport” dla wytrwałych więc wszyscy walczyli do końca.

Tradycyjnie jako pierwsze na ringu pojawiły się klaczki roczne, które były najliczniejszą grupą. W klasie A wszystkie klaczki pochodziły ze stadnin prywatnych. Trzy pierwsze miejsca zgarnęły kolejno: z notą 91,26 pkt Chaos Nefretete (Psyche Keret – Chaos Persefona/Poganin) ze Stadniny Chrcynno – Pałac, siwa Diodora (Zeus EA – Druhna/Ensenator) hod./wł. Petroniusza Frejlicha, która uzyskała 90,89 pkt oraz Paprotnia (Elgast – Paeksa/Ekstern) hod. GRH Słowianin, wł. Lecha Błaszczyka, z oceną końcową 90,63 pkt. Z kolei w klasie B na 11 kandydatek, 4 reprezentowały stadniny państwowe. Jak  na przekór wszystkie trzy pierwsze miejsca w klasie należały więc do tych klaczek. Zwyciężyła El Gotta (Ascot DD – El Mediara/Eryks) hod./wł. SK Michałów, której sędziowie przyznali 91,14 pkt. Drugie miejsce powędrowało do białeckiej klaczki Emanitia (El Omari – Ekarena/Fire Fighter), 90,75 pkt. Na trzeciej pozycji uplasowała się kolejna córka ogiera Ascot DD i klaczy Palmeta, janowska Pascuala 90,52 pkt. W finale kropkę nad „i” postawiła michałowska wychowanka, czyli El Gotta i to do niej należało złoto. Srebro powędrowało do Chaos Nefretete, a brąz do Diodory.

Klasy A i B klaczy dwuletnich liczyły po 7 zawodniczek. W klasie A na pierwszym miejscu, a następnie na najwyższym podium w finale triumfowała Gaja Eunika (Kanz Albidayer – Gaja Selene/Emigrant) hod./wł. SK Chrcynno Pałac. Klacz uzyskała 91,00 pkt. Jako druga w klasie uplasowała się michałowska Emdrona  (Medalion – Elgora/Poganin) z notą 90,88 pkt.  W klasie B na pierwszym i drugim miejscu były przyszła srebrna i brązowa medalistka. Mowa tu o wspaniale ruszającej się, janowskiej Tacjanie (Ascot DD – Tartina/Perseusz) oraz prywatnej hodowli (Zalia Arabians) klaczy Excalibria (Excalibur EA – Etnida/FS Bengali). Tacjana zachwyciła swoim ruchem nie tylko publiczność, ale również sędziów, którzy przyznali jej w tej kategorii aż trzy „20”! Poza tym została wysoko oceniona również za typ: 4 x 19,5 pkt, co dało łącznie notę 92,75 pkt. Jak się później okazało, żaden koń nie pobił tego wyniku więc była to najwyższa nota pokazu. Jednak w finale mogło wydarzyć się wszystko i tak też było.  Mimo, że Tacjana i Excalibria (91,38 pkt) zdobyły w klasie wyższe noty niż Gaja Eunika, to właśnie jej musiały ustąpić miejsca w walce o złoto. Opuściły więc Radom kolejno ze srebrnym i brązowym medalem. W klasie klaczy trzyletnich rywalizowało 8 zawodniczek. Pierwsze miejsce z notą 91,50 pkt należało do janowskiej Pragi (Vitorio TO – Perla/Ganges). Na drugiej pozycji była klacz o charakterystycznej karej maści Namirah KA (Tajj - Naminah Bint Nadjhan D/Nadjhan Ibn Piwonia - D) hod. Klarenbeek Arabians, wł. Anna Janas - Naze, która zdobyła 90,83 pkt.

Po występach klaczy na ringu zawitały ogierki roczne. Jako pierwszy uplasował się brązowy medalista z Białki i jednocześnie wychowanek tamtejszej stadniny, kasztanowaty Belmari (El Omari – Bint Ermina/Kabsztad), któremu sędziowie przyznali 91,83 pkt, w tym jedną „20” za typ. W finale ogierek obronił się na drugim miejscu zdobywając srebrny medal. Nie zabrakło także złotego medalisty i jednocześnie Best in Show tegorocznego pokazu w Białce, czyli ogierka Parillus (Ascot DD – Parilla/Enzo), który w Radomiu miał nieco mniej szczęścia. Parillus z notą 90,83 pkt uplasował się w klasie na trzeciej pozycji, natomiast w finale zabrakło dla niego miejsca. Klasa ogierów dwu - i trzyletnich przyniosła zwycięstwo ogierowi Empower (WH Justice – Eksterna/Ekstern) ze stadniny Falborek Arabians, który zdobył 91,88 pkt, w tym dwie „20”: jedna za typ i jedna za ruch. Swój wynik powtórzył następnie w finale zgarniając złoto i tytuł czempiona. Drugie miejsce w klasie, a trzecie w finale (brąz) z notą 91,25 pkt należało do siwego El Valentino (Excalibur EA – Etiffani/Justify) hod./wł. Wojciecha Parczewskiego, który zdobył 91,25 pkt.

W klasie klaczy 4 - 6 - letnich prowadzenie objęły klacze pochodzące ze stadnin państwowych. Zarówno pierwsze miejsce w klasie, jak i pierwsze miejsce w finale i do tego tytuł Best in Show zgarnęła michałowska Wildona! Sędziowie przyznali jej 92,63 pkt, na które złożyły się m.in. dwie „20” za typ. Na drugim miejscu w klasie i na drugim w finale (srebro) była janowska Adelita (Kahil Al Shaqab – Altamira/Ekstern), która zdobyła trzy „20” za ruch, łącznie 92,50 pkt. Jako trzecia w finale, czyli z brązowym medalem dołączyła do nich Echo Aurora (Eternity Ibn Navarrone-D – Echo Afrodyta/Piaff) hod./wł. SK Chrcynno Płac, która z notą 92,63 zwyciężyła w klasie klaczy 7 - letnich i starszych. Na drugim miejscu w klasie z dwiema „20” za ruch uplasowała się michałowska Palanga (Ekstern – Panika/Eukaliptus), która łącznie uzyskała 91,50 pkt. Klasa ogierów 4 - 6 letnich zakończyła się bardzo wyrównaną walką dwóch ogierów ze stadnin państwowych, janowskiego ogiera Pitawal (Kahil Al Shaqab – Pepita/Ekstern) oraz michałowskiego ogiera Złoty Medal (QR Marc – Złota Orda/Pesal). Obaj panowie uzyskali taką samą ilość punków od sędziów – 91,25. Jednak Pitawal wysunął się na prowadzenie dzięki wyższej ocenie za typ. W finale oba ogiery znalazły się na podium. Pitawal szczęśliwie triumfował jako złoty medalista, natomiast Złoty Medal jako brązowy medalista. Srebro zgarnął zwycięzca klaczy ogierów 7 - letnich i starszych, wspaniały janowski Alert (Piaff – Andaluzja/Sanadik El Shaklan), który również zdobył 91,25 pkt! Rozkład sił w klasyfikacji medalowej wyglądał więc następująco: michałowskie konie zdobyły łącznie 2 złote i jeden brązowy medal, Janów opuścił Radom z jednym złotym i trzema srebrnymi medalami, Białka z kolei zdobyła tylko jeden, srebrny medal. W rękach prywatnych hodowców znalazły się trzy złote, jeden srebrny i cztery brązowe medale.