Murator SC11

więcej...

NOWI MISTRZOWIE WYŁONIENI! SPORTOWE RAJDY KONNE W DOLINIE GAWORA

Serwis między pętlami fot. Karolina Tul

Już po raz czwarty w pierwszy weekend września (01.09 - 02.09) zawodnicy i miłośnicy sportowych rajdów konnych spotykali się w Dolinie Gawora w Malichowie k. Dobrodzienia podczas rozgrywanych tu Mistrzostw Polski Seniorów, Mistrzostw Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców, Zawodów Międzynarodowych i Zawodów Towarzyskich w tej dyscyplinie. Łącznie wystartowało 56 jeździeckich par, w tym zawodnicy reprezentujących Polskę, Czechy, Litwę, a nawet Finlandię. Najwięcej par bo aż 14 wystartowało w kategorii CEI 2* 120 km. Właśnie ta kategoria wzbudziła najwięcej emocji, ponieważ miejsce na podium jest zwieńczeniem kilkuletniej nie raz pracy. Na pierwszej i drugiej pętli zacięta walka rozegrała się między zawodniczką z Finlandii Tanją Turunen dosiadającą konia Kuvaharjun Valedro i Ryszardem Zielińskim  na koniu Odwet (FS Bengali – Osaka). Zawodnicy uzyskali bardzo dobrą średnią prędkość wynoszącą ponad 19 km/h. Zagwarantowało im to 9 min przewagi nad pozostałymi rywalami.

Decydująca okazała się trzecia pętla, ponieważ reprezentantka Finlandii nie utrzymała prędkości. Natomiast Ryszard Zieliński okazał się nie do pobicia i w pięknym stylu wygrał cały rajd ze średnią prędkością 18,93 km/h. Drugie miejsce z prędkością 18,81 km/h wywalczyła z kolei Jolanta Lubera na klaczy Miruna (FS Bengali – Minorka).  Zawodniczka na ostatniej pętli uzyskała fenomenalną prędkość wynoszącą 21,27 km/h. Zmniejszyła tym samym straty w stosunku  do prowadzącego  z 12 min do 2 min. Trzecie miejsce na podium z prędkością 18,70 km/h należało do Beaty Dzikowskiej i klaczy Gallada PS (Sanadik El Shaklan – Gracja Bis). Cała trójka dosiadała koni czystej krwi arabskiej. Tanja Turnen uplasowała się dopiero na 8 pozycji.

W kategorii CEI 1* 80 km rywalizowało 5 zawodników, jednak tylko 3 ukończyło rajd. Pierwsze miejsce zdobyła zawodniczka z Czech Tereza Kopecka na koniu Tuzemec 13. Na drugim miejscu była Katarzyna Zdrojewska na klaczy Mikela (Ganges – Majka) i na trzecim Piotr Nitka dosiadający gniadego wałacha Feres (Ali Gazal La – Freska)

Bardzo interesująco od samego początku zapowiadała się kategoria CEIYJ 1* 80km, w której wystartowało 7 zawodników. Po pierwszej pętli 30 km różnica miedzy pierwszymi pięcioma zawodnikami wynosiła zaledwie 2 minuty. Z każdą kolejną pętlą prędkość zawodników wzrastała. Na ostatniej pętli prędkość pierwszej trójki zawodników przekroczyła 21,5 km/h. Ostatecznie Barbara Krywult na klaczy arabskiej Nesstalia (Ali Gazal La - Nesstika Bint Nessa) wysunęła się na prowadzenie i zwyciężyła z przewagą 2 sekund nad Martyną Kamińską dosiadającą małopolskiego wałacha Jagodnik, która na podium stanęła tuż za nią. Na trzecim miejscu ze stratą tylko 10 sekund w stosunku do zwyciężczyni rajd ukończyła Konstancja Bohdanowicz również na małopolskiej klaczy Aria.